U sklopu EU projekta Demenca aCROsSLO započelo je 23. ožujka u Izoli, a 24. ožujka u Umagu, prvo cjelovito specijalističko obrazovanja njegovatelja osoba s demencijom u Sloveniji i Hrvatskoj. Ovaj program usklađen je s najnovijim trendovima specijalističkog obrazovanja formalnih njegovatelja u svijetu. Obuhvaća 12 tema koje će biti obrađene tijekom 33 školska sata predavanja i radionica.
Prvo predavanje o demenciji održao je prof. dr. sc. Zvezdan Pirtošek, predstojnik katedre za neurologiju na ljubljanskom Medicinskom fakultetu i predstojnik Kliničkog odjela za neurološke bolesti Neurološke klinike u Ljubljani.
Uvodni blok tema predstavit će osnove demencije i neurodegenerativnih bolesti kao i praktične načine prepoznavanja raznih znakova Alzheimerove bolesti, principe psihosocijalnog rada i osnovne oblike njege osoba s demencijom. Drugi blok predavanja specijalistički je usmjeren prema psihičkim i ponašajnim poremećajima i praktičnim načinima njihovog ublaživanja, komunikaciji s osobama s demencijom i njihovom rodbinom te nefarmakološkim i farmakološkim terapijama. Posljednji treći blok predavanja namijenjen je rukovodećem kadru - planiranju rada s sobama s demencijom i praćenju njihovog psihosocijalnog i zdravstvenog statusa.
Razvojem Plana osposobljavanja predvodila je Hrvatska udruga za Alzheimerovu bolest, vodeći partner Radne skupine za edukaciju hrvatsko-slovenskog projekta Demenca aCROsSLO koji je sufinanciran sredstvima EU fondova – projekta pogranične suradnje Interreg V-A 2014. - 2020.
Predavanja izvode naizmjenično najpoznatiji stručnjaci iz Hrvatske i Slovenije, održavaju se svakog tjedna u domovima umirovljenika u Izoli i Umagu, a završavaju krajem proljeća ove godine.
Sažetci predavanja bit će javno dostupni nakon završetka ovog programa izobrazbe.