Najave i informacije o početku rada na projektu Demenca aROsSLO koji uz ostalo razmatra probleme dizajna osobama s demencijom prikladnog okruženja, potaknule su želju niza institucija u Hrvatskoj da o tome saznaju što više. Uz nekolicinu domova za starije i nemoćne u Zagrebu i okolici, Hrvatska udruga za Alzheimerovu bolest primila je i molbu Medicinske škole Vrapče (Zagreb) za predavanjem na ovu temu.
Predavanje je održano u dvorani Klinike za psihijatriju Vrapče, 12. siječnja 2017. a uz učenike viših razreda Medicinske škole prisustvovale su mu i medicinske sestre i tehničari spomenute klinike. Pozivajući se na činjenicu kako među prvim simptomima demencije zapažamo umanjene mogućnosti dosjećanja, posebice nedavnih događaja i sposobnosti orijentacije, u predavanju su prezentirana načela dizajna koja prikladno oblikovanim okružjem mogu doprinijeti da se u njemu osobe s demencijom osjećaju ugodnije i u kojem se mogu s manje napora orijentirati i kretati, odnosno da svojim preostalim sposobnostima ostvare bolju kakvoću života.
Na ključnim primjerima prikladno oblikovnih prostora u institucionalnom okružju (soba korisnika, kupaonica, hodnici, dnevna soba, blagovaonica, i sl.) praktično su prikazana rješenja koja su prikladna potrebama osoba s demencijom.
Ovo predavanje, koje je održao Tomislav Huić, dopredsjednik Hrvatske udruge za Alzheimerovu bolest, bila je i prilika da se prisutnima prenesu i detaljnije informacije o ciljevima i ishodima projekta Demenca aCROsSLO.
Naglasci iz predavanja o dizajnu prikladnog okružja za osobe s demencijom